ВМРО-ДПМНЕ: 6 200 компании згаснаа во 2020, а над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија

Од:

„Штом Заев и СДСМ ветат економска година, тоа е гаранција дека ќе порасне сиромаштијата, а власта ќе се богати. СДСМ и Заев се причини за економската катастрофа со која се соочува државата. Успеаја долгот на државата да го зголемат за над 1 милијарда евра за една година и да достигне над 60% од БДП. Патем никакви капитални инвестиции не направија и економијата ја доведоа до колапс. Без работаа останаа 54 илјади работници и уште толку не земаат редовно плата поради погрешните економски политики во време на криза, кои се сведоа на гол популизам и изборна корупција. Дури 6200 компании згаснаа во 2020-та година, а над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија со само две евра на ден. Во исто време бизнисите на лицата од власта цветаат, премиерот јаде со златни лажици, а министерката Царовска носи шал од 370 евра, колку што се месечните приходите на најголем дел од семејствата во Македонија“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија поради неспособноста, криминалот и корупцијата на власта на Заев е најсиромашната и најкорумпираната држава во Европа, од која бегаат странските инвеститори и која бележи еден од најголемите падови на БДП. Пакет мерките кои СДСМ помпезно ги најавува се само замајување на јавноста, но веќе и тоа не поминува. Само 50 % од средствата за досегашните антикризни пакет мерки се реализирани, а видовме и какво фијаско се случи со бомбастично најавуваниот Викенд без ДДВ кој имаше десеткратно потфрлање. Оваа власт на Заев не е насочена кон економија, власта на Заев е насочена кон лично богатење, корупција и криминал“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се извини за лагите за „Монструм“

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да си даде оставка веднаш

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Државата е на удар од луѓе кои криминалот им е основно занимање, а политиката ја гледаат како челичен штит од правдата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николоски: Во Албанија и Србија се најавуваат 4 милијарди инвестиции, а Заев една вакцина не може да купи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи контроверзниот закон за клинички центар

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски да каже до каде е случајот за дивоградбата кај Мавровка

Ана Ололовска