ВМРО-ДПМНЕ: 22 починати и 30 проценти од тестираните позитивни на Ковид, што уште треба да се случи за Филипче да си даде оставка

Од:

„22 починати во текот на вчерашниот ден од Ковид, тоа е директна вина на Комисијата за заштита од заразни болести и Венко Филипче кои преспаа цело лето без ништо да направат со цел да ја подготват државата за есенскиот бран.

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Венко Филипче го внесува системот во хаос“, соопштува ВМРО-ДПМНЕ.

„Венко Филипче не направи ништо за зголемување на болничките капацитети, иако знаеше дека не очекува есенски бран.

Власта не направи ништо ниту навремено да обезбеди вакцина против сезонски грип, а со тоа ги остави возрасните ј хронично болните на силен удар на грипот во време на пандемија.

Венко Филипче не инвестираше ниту во здравствениот персонал, и со своето лошо менаџирање само допринесува медицинскиот кадар да ја напушта државата.

Граѓаните очекуваат сериозен пристап, а не аматеризам. Одговорност веднаш“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со тоа што прифатил промена на учебниците согласно бугарските барања и откажување од народните херои ќе одговара за велепредавство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Пикот на короната не поминува исто како и неспособноста на Заев и Филипче која значи смрт за народот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев тргува со името, историјата и јазикот – утре протести во 20 градови

Жарко Настоски

Лашкоска: СДСМ повторно ги заборави работниците од „Еурокомпозит“

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска блокада на Влада, МНР и Министерство за правда

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Рецепт за пропаст, Заев и Бучковски носат смрт за државата и нацијата, Филипче и Ангелов смрт за пациентите од корона

Ана Ололовска