ВМРО-НП: Средбата Заев-Борисов е нова можност за унапредувањето на добрососедските односи

Од:

„ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот на Р.Македонија Зоран Заев со премиерот на Р. Бугарија Бојко Борисов. Овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со тоа и обновување на заложбите за интеграција на Република Македонија во Европската унија и НАТО.

dobivaj vesti na viber

Очекуваме, Бугарија како земја членка на Европската унија со најголема искористеност на ЕУ фондовите, со своето искуство и поддршката за Република Македонија да придонесе кон наша побрза реализација на интегративниот процес како идна земја членка.

Со ваквиот развој на настаните се врти нов лист во балканската политика кон целосна европеизација на Балканот.

ВМРО-Народна партија со своето делување на политичката сцена, секогаш била поддржувач и со своите политики се залагала за брза Евро-атлантска интеграција на Република Македонија и одржување на добрососедски односи со сите држави од регионот.

Истовремено жалиме што ВМРО-ДПМНЕ ова не го направи многу порано, имајќи можност додека долго време ја водеше државата, туку не оддалечи од европските соседи – Бугарија и Грција. ВМРО-ДПМНЕ за целиот период имаше игнорантскиот однос кон Република Бугарија несакајќи да ги продолжи воспоставените практики и да ги искористи можностите што ги овозможува Бугарија како земја членка на ЕУ. Таа беше главен кочничар како на добрососедските односи така и кон процесот на приближување на Македонија кон ЕУ и членството во НАТО.

ВМРО-Народна партија смета дека ваквиот чин е добар пример за нормализирање на добрососедските односи и со останатите соседи кои се од круцијално значење за Евро-атлантскиот пат на Република Македонија“, се вели во соопштението на ВМРО-НП.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лефков: Аферата Броило е шема која покажува како Димитар Ковачевски и неговиот кум здружени во Соларен Картел свртеле 26 милиони евра

Ана Ололовска

Мицкоски: Жалам што премиерот и министрите во вакви важни моменти за Македонија, не можат да ја надминат својата суета и да се стават на страната на граѓаните

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Денес граѓаните ќе дознаат кои се кризните профитери во Македонија

Ана Ололовска

Трипуновски до Димковски: Мерките ви се неефикасни и популистички

Ана Ололовска

Ковачки: Постојат индиции и за други функционери од извршната власт СДС за дезертерство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: Ковачевски доброволно да дозволи неговата деловна способност да биде утврдена од страна на надлежен суд

Ана Ололовска