Влатко Стефановски: На „Мексичка“ се роди „Леб и сол“

Од:

Остра реакција на нашата музичка легенда, Влатко Стефановски, и познатиот писател Горан Стефановски, за преименување на улицата „Мексичка“ во „Петре Пирузе“.

„Секое чепкање во прашањето на име е осетлива работа затоа што е неразделно врзана со индивидуалното и колективно чувство на припадност и традиција, со други зборови со поимот на идентитет. Барем ние Македонците тоа премногу добро го знаеме. На оваа улица се роди групата Леб и Сол и таа улица е опеана и во песна“, пишува гитаристот од светско реноме и еден од основачите на групата „Леб и сол“.

Би можело да ве интересира

Град Скопје ги враќа имињата на улиците „Ленинова“, „Железничка“, „Мексичка“…

Жарко Настоски

Ибрахим Ругова, кројачот Ангелковски и Дејвид Боуви може да добијат улици во Скопје, Градот објави листа со над 500 нови имиња

Жарко Настоски

ВИДЕО: Невреме во Скопје, улиците поплавени

Жарко Настоски

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Голема дупка сред улица во Дебар Маало

Татјана Ташкова

Заштитни столпчиња поставени на тротоарите кај Бит-пазар

Ана Ололовска

4 comments

Aleksandar 28/06/2012 - 21:46 at 21:46

дали ке имаат почит барем за апелите на македонските легенди дека е будалаштина идеава за менување на имињата на улиците.како се да средивме во државава па само тоа ни остана.Абе дајте нешто да се среди да имаме работа и пари а за улиците старите велат-Колај работа

Reply
тодор 29/06/2012 - 00:22 at 00:22

А што фали на Петре Пирузе-Мајски !!!

Reply
strike 29/06/2012 - 01:24 at 01:24

a ti todor od utre da se vikas miki

Reply
Do strike 30/10/2012 - 13:35 at 13:35

More “strike”, izberi mu na tipot drugo ime, ostaj mi go moeto, ne gibaj me, da ne letne nekoja zaushka, ej….

Reply

Leave a Comment

ten − 8 =