Владата ѝ одговори на Антикорупциска: пратениците назначени за министри ќе земаат само една плата

Од:

Премиерот Спасовски и министрите кои беа избрани за пратеници ќе ја земаат единствено платата за нивниот ангажман во Владата, соопштија денес од „Илинденска“, одговарајќи на забелешката на Државната комисија за спречување на корупцијата и конфликтот на интереси, дека членови на Владата кои се избрани за пратеници земаат две плати.

„Владата на Република Северна Македонија информира дека премиерот и министрите кои на последните избори беа избрани за пратеници, ја земат единствено и исклучиво платата за нивниот ангажман во Владата, до моментот на траење на нивниот ангажман во Влада, а не и од Собранието,“ се вели во владиното соопштение.

„Владата на Република Северна Македонија, како и досега, останува на силната поддршка за транспарентно и отчетно работење на сите институции во борбата против корупцијата и спречувањето конфликт на интереси, и ќе ја афирмира секоја дебата во таа насока базирана на факти и аргументи,“ додаваат од Владата.

Би можело да ве интересира

Владата го одобри Општиот протокол за спортски натпревари во услови на пандемија

Жарко Настоски

Неколку разрешувања и именувања на денешната владина седница

А1он

Владата ја одобри набавката на лекот Ремдесивир

А1он

Владата преку видео-конференциска комуникација ќе ја одржи 16-тата редовна седница

Ана Ололовска

Билјана Јовановска в.д. директорка на ПИОМ, Фатон Ахмети привремено на чело на Фондот за здравство

Жарко Настоски

Владата ги усвои дополнувањата на ребалансот, ќе потроши 162 милиони евра повеќе од планираното

Жарко Настоски