Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир, вели премиерот

Од:

Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир која рушеше, поради тоа што не успеваа постапките за избор на изведувач, ние понудивме да асистираме, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан дали Владата ќе продолжи со уривањето на дивоградбите.

Тој посочи дека станува збор за проблем што општината Чаир месец-два не можела да најде изведувач и дека очекува сите останатите случаи да продолжат.

– За сите други општини, очекувам постапките да продолжат и општините сами да постапат. Се знае кога државата може да им помогне на општините. Тогаш кога ќе видиме дека направиле се во нивна надлежност и немаат можност да го направат тоа, изјави Заев.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за скопјанец за бесправно градење, узурпирал државно земјиште

Ана Ололовска

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

Ана Ололовска

Кривична пријава за кавадарчанец за дивоградба

Ана Ололовска

Бизнисмен од Кочани доби кривична пријава, градел без дозвола во охридското село Косел

Жарко Настоски

Кривична пријава за тетовец што градел на диво во струшко Калишта

Жарко Настоски

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Ана Ололовска