Владата: Настанот во МНТ на кој се случи несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција

Од:

Владата на Република Северна Македонија преку писмено соопштение информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој велат од Владата, поминал во најдобар можен ред.

„Владата го оценува несоодвеното однесување како злоупотреба на гостопримството во Македонскиот народен театар, и истото најостро го осудува.

Очигледно е дека организаторот на овој настан, како и иницијаторот тој да биде одржан во МНТ, не го подготвиле и организирале настанот согласно стандардите и очекувањата за манифестации што се организираат во национални културни установи од највисоко значење.

Владата на Република Северна Македонија очекува организаторот и иницијатор на настанот да ја надомести направената штета во Националната установа Македонски народен театар и да се извини на граѓаните за несоодветното однесување“, се вели во соопштението на Владата.

Би можело да ве интересира

Приведени петмина за оруженото разбојништво во стан во Тетово во август

Ана Ололовска

Владата соопшти кои училишта добиле согласност за изведување настава со физичко присуство

А1он

Пронајдена рачна бомба во објект на црквата во село Дупјани

Ана Ололовска

Септемвриските пензии ќе се исплаќаат предвреме, почнувајќи од понеделник

А1он

Владата ги усвои мерките за откуп на грозјето

А1он

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1он