Владата ја почна постапката за прогласување кризна состојба во целата држава

Од:

Владата на Република Северна Македонија вечерва ја одржа 22-та седница, на која ја отпочна постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците од кризата предизвикана од Ковид-19.

Во таа насока, согласно Законот за управување со кризи на вечерашната седница Владата донесе решение за изменување на Решението за именување членови на Групата за процена, со кое за членови на оваа група се именуваат Стојанче Ангелов, вршител на должност директор на Центарот за управување со кризи и Беким Максути, вршител на должност директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

На оваа седница е донесено и решение за изменување на Решението за именување членови на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и за членови на Комитетот го именуваше Стојанче Ангелов, вршител на должност директор на Центарот за управување со кризи и раководител на Групата за процена.

Со решенијата на вечерашната седница, се овозможува да отпочне постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата според мислење на Групата за процена, по што ќе следува предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи до Владата по што таа ќе ја донесе одлуката за прогласување на кризна состојба.

Би можело да ве интересира

Се чека согласност за вакцините на „Фајзер“ да стигнат од Србија

Ана Ололовска

183 нови случаи на Ковид-19 од 1466 тестирања, починати се шест лицa

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 604 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 26 пациенти

Ана Ололовска

За неносење маска 385 санкции

Ана Ололовска

Намален бројот на активни случаи на заболени од Ковид-19, на инфективните одделенија има слободни легла

Ана Ололовска