Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Од:

Владата на својата официјална веб страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик.

dobivaj vesti na viber

Предлогот во кој се вградени забелешките на Владата од средината на минатата недела е достапен за јавноста и ставен на широка консултација која премиерот Димитар Ковачевски ја води со сите чинители во државата, вклучувајќи ги и опозициските партии, граѓанските организации и медиумите.

Францускиот предлог и можете да го преземе на следните линкови:

Министерски состанок на меѓувладината конференција за завршување на отворањето на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија – Општ став на ЕУ

Предлог-заклучоци на ЕУ

Заеднички став на ЕУ

Би можело да ве интересира

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов