Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

Од:

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска имаше виртуелна консултативна средба со европратениците како олеснувачи на Дијалогот Жан Моне, Андреас Шидер, Марион Валсман и Илхан Ќучук. Средбата беше во поширок состав и на истата беа поканети и вклучени и координаторите на пратеничките групи и претставниците на политичките партии претставени во Собранието на Република Северна Македонија, Никола Мицевски, Јован Митрески, Арбер Адеми, Сурија Рашиди и Кастриот Реџепи. На средбата беше и генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова.

Оваа консултативна средба имаше за цел обезбедување на ажурирање за спроведувањето на обврските преземени за време на 3-тиот Жан Моне Дијалог на Собранието со Европскиот Парламент во февруари 2020 година, како и за целокупната политичка клима и составот на парламентарните сили по изборите одржани на 15 јули 2020 година.

Претседателот Џафери се заблагодари на европратениците на честитките за неговиот реизбор и за непристрасното спроведување на парламентарните избори под предизвикувачките околности на КОВИД -19. Тој потврди дека Собранието, и во овој нов мандат, останува доследно на одржување на моментумот и духот на Дијалогот Жан Моне, особено сега кога климата е во голема мера попозитивна. Односно, кога координациите се одржуваат во полн состав, и сите координатори имаат можност директно да се информираат и да придонесат за функционалноста на законодавниот дом. Секако, претседателот искажа задоволство за позитивниот Извештај на Европската комисија, во делот за Собрание, и потврди дека место за подобрување има и има консензус да се работи во таа насока, меѓутоа во исто време ја образложи и нужноста од скратените постапки кои се применуваа во претходниот период. Тука се разбира мислеше на потребните измени за стекнување на полноправно членство во НАТО и отворањето на можноста за пристапни преговори со Европската Комисија.


Тој информираше дека вонредната пандемија со КОВИД-19 наметна донесување на вонредни одлуки од страна на Владата на Република Северна Македонија, со оглед на тоа што Собранието беше распуштено во тој период и дека веднаш на првата седница беше отворено и прашањето за алтернативните начини на работа, со цел одржување на функционалноста и уставната надлежност а имајќи на ум дека, како што рече и претседателот Сасоли: „Демократијата не може да биде суспендирана во ваква драматична криза“, и во таа насока, претседателот Џафери изрази благодарност и до него, и до Европскиот Парламент за безрезервната помош и за тоа што остануваат на располагање за споделување на добрите практики. Засега, рече претседателот Џафери, Собранието останува да работи со физичко присуство, се додека условите го дозволуваат тоа.
Во однос на 4-тиот Дијалог Жан Моне, кој засега не може да се организира поради неможноста од физичко присуство, од страна на европратениците беше потврдено дека Европскиот парламент е подготвен да продолжи со олеснување на процесот затоа што заклучоците од 3-тиот ЖМД оставија важно наследство за новиот парламентарен состав, односно Деловник за чии реформи во клучните аспекти се согласија сите учесници.
Претседателот Џафери, и сите присутни на средбата искажаа подготвеност да продолжат со реформите и изнаоѓањето на прифатливи решенија за сите можни деловнички ситуации кои би можеле да го попречат нормалното одвивање на законодавниот процес.

Би можело да ве интересира

Собранието одлучи: Се стопира растот на платите на избраните и именуваните лица

Горан Наумовски

Функционерските плати, игрите на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

Катерина Ѓуровски

Народните избраници го изгласаа Предлог законот за конфискација на имот во граѓанска постапка

Нема продолжување на рокот на пасошите, граѓаните ќе мора да се туркаат во МВР

Орце Костов

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидатурата за претседател

А1он

Али Ахмети сака да се трка со Таравари, поради него ќе се кандидира за претседател на Македонија

Александар Тодески