ВИДЕO: Журки во Градиште-колабира целиот систем за заштита од вирусот

Од:

Охрид изминатите денови покажува дека целиот систем за борба против коронавирусот е паднат. Ниту некој носи маски, ниту има дистанца.

Огромни журки секоја вечер, но и преку ден се случуваат на плажите во Охрид.

И не само што никој не го спречува ваквото однесување туку добива и на сила. И институциите и државата како да се на одмор или пак немаат моќ да го спречат хаосот и да воведат ред.

На социјалните мрежи масовно се споделуваат видеа и фотографии со наслов „македонскиот Вухан“, „Кластер Градиште Бич“ „корона забави“.

Покрај тоа што не се почитуваат мерките, социјалните мрежи се преполни и со фотографии од расфрлано ѓубре по улиците и во езерото.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

Жарко Настоски

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Иницијативата „5 до 12“ и школата Про баскет јуниор организираат Отворен ден за кошарка во Пештани

Жарко Настоски

Второ издание на Балканскиот поетски камп за деца и млади во Охрид

Ана Ололовска