ВИДЕО: Зекири пред три дена учествуваше на дебата со Јанушев во „ТВ24“

Од:

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој објави дека е заразен со коронавирусот, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ 24 заедно со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, која ја водеше новинарката Душица Мрѓа која сега е во изолација.

Дебатата се одржа пред три дена, а од снимката може да се види дека учесниците не носеа заштитна опрема, но меѓу нив има дистанца. Новинарката Мрѓа не сакаше да коментира ништо околу ова и кажа дека ќе се обрати преку социјалните мрежи.

Генералниот секретар, Игор Јанушев, пак, не одговара на телефонските повици.

По објавата на Зекири официјално соопштение објави и ТВ24, од каде велат дека новинарката Мрѓа се чувствува, но сепак ќе биде во домашна самоизолација 14 дена, по препорака на епидемиолозите.

Од телевизијата укажуваат дека во текот на реализацијата на дебатата и при доаѓањето на гостите, испочитувани биле сите неопходни протоколи за физичка дистанца меѓу присутните, а соодветно студиото каде бил присутен Зекири е дезинфицирано.

Засега непознати за јавноста се останатите контакти кои ги имал Зекири во изминатиот период, исто како што непознато е дали потпретседателот на СДСМ учествувал и на други поголеми состаноци.

Минатиот месец, по учество на дебата каде заразен со коронавирусот беше новинарот Гоце Михајловски, во изолација беа лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски. По 14 дена од контактот со новинарот, тие беа тестирани, а резултатите беа негативни.

Инаку, освен Зекири, позитивен резултат на тестовите за коронавирус имаат и неговото тримесечно бебе и сопругата.

Би можело да ве интересира

Од понеделник 12 лекари и 20 медицински сестри ќе ги засилат воените екипи кои помагаат во здравство, најави Шекеринска

Ана Ололовска

Филипче: Се отвора ковид центарот на Клиниката за уво, нос и грло

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

Ана Ололовска

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

Ана Ололовска

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Ана Ололовска

Брзи тестови за Ковид-19 и во Кочани, Кавадарци, Велес, Куманово, Битола и Делчево

Ана Ололовска