(ВИДЕО) Заев со амбасадорите на ЕУ – членките: Поддршката за јасната ЕУ-перспектива на Северна Македонија најсилната мотивација за нашите реформи

Од:

Премиерот Зоран Заев вчера на редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во нашата земја ги информираше амбасадорите за актуелните и најважни активности во процесот за интеграција на земјата во Европската Унија при што детално го образложи континуитетот на тековните реформски процеси, особено во делот на правосудството, борбата против корупцијата, реформите во јавната администрација.

Како што соопшти Владината прес-служба, на состанокот што се одржа вчера во Владата на РСМ, од страна на амбасадорите на земјите членки на ЕУ, предводени од шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје Дејвид Гир, бил покажан особен интерес за отворените прашања со Бугарија.

-Амбасадорите на земјите членки на ЕУ покажаа посебен интерес за активностите за решавање на отворените прашања со Република Бугарија поради кои не се постигна консензус за преговарачката рамка за Северна Македонија во Брисел, за што на состанокот беше истакнато неподелено мислење дека процесот треба колку што е можно побргу да продолжи, да заврши со старт на преговорите за членство на земјата во ЕУ, се наведува во соопштението.

Премиерот Заев на состанокот, се додава, истакна дека, имајќи предвид дека членството на Северна Македонија во ЕУ нема алтернатива за нас е важно, да го продолжиме дијалогот со Бугарија, во духот на меѓусебно почитување и во имплементацијата на Договорот за пријателство преку поинтензивна меѓу-секторска соработка.

-Истовремено остануваме цврсто определени за одредени прашања, кои се наши црвени линии, како што е македонскиот идентитет и македонскиот јазик, за нив не преговараме, додаде премиерот Заев.

За време на дебатата, се наведува, претседателот на Владата Заев ја поздрави изразената поддршка за проширувањето на ЕУ од страна на амбасадорката на Португалија Вирџинија Пина, при што додаде дека е многу важен ставот на португалското претседателство дека почетокот на преговорите со Република Северна Македонија се меѓу приоритетите и дека Португалија ќе направи се првата меѓувладина конференција со Северна Македонија да се одржи во првата половина на 2021 година.

Премиерот Заев ги сподели и очекувањата од сеопфатниот Економски и инвестициски план за Западен Балкан на Европската Комисија, кој ќе мобилизира финансирање до 9 милијарди евра за инвестиции во областите на транспорт, енергија, зелена и дигитална транзиција, за да создаде одржлив раст и работни места, поттикнувајќи го економскиот развој на земјата во постковид периодот што следува.

Премиерот Заев на состанокот со ЕУ амбасадорите изразил благодарност за поддршката на Брисел за вклучување на земјите од Западен Балкан во набавката на вакцини против КОВИД-19, и изрази очекување дека ќе има забрзување на оваа постапка како знак на континуитетот и солидарноста во справувањето со пандемијата.

-Едногласната поддршка на амбасадорите на земјите членки на ЕУ за јасната перспектива на Северна Македонија како членка на ЕУ на состанокот е најсилната мотивација за нашите реформи за да ги донесеме европските вредности дома, рече премиерот Заев на редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ги повика менаџерите на здравствените институции да не ги потпишуваат догoворите за стерилизација

Катерина Павлова-Николовска

Зоран Заев единствен кандидат за претседател на СДСМ, над 80 илјади членови ќе гласаат на 21 март

Заев: Времето на неказнивост го оставаме во историјата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Испративме порака дека системот функционира, вели Заев за случајот Таргет-Тврдина

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев: Мијалков избега и мораше да се пријави затоа што стиснавме на блиските и имотот

Катерина Павлова-Николовска

Заев се сретна со новиот владин економски советник од Германија

Жарко Настоски