ВИДЕО: Втор ден протести во Скопје

Од:

Со получасовен протест и вечерва  граѓаните  го изразија својот револт блокирајќи ја главната крстосница во центарот на Скопје, пред „Рекорд“.

Со паролите „Оставка“, „Одете си“ и „Доста е“, тие побараа да се симне режимот на Никола Груевски и да се врати демократијата во земјава.

И денеска новиот отпор кон власта го предводеше раководството на СДСМ, на чело со лидерот Бранко Црвенковски и лидерите на другите партии од коалицијата „Сојуз за иднина“.

Протестите продолжуваат до петок од 18:00 до 18:30 часот, а за во сабота е закажан масовен протест за во 12:00 часот пред главното седиште на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

Според Мирослав Грчев оваа власт не може да се победи со нормални парламентарни граѓански средства. Сите сме навикнати и очекуваме дека после 20 години нема да употребуваме други средства, но власта го исчисти парламентот од демократски сили. Останаа послушници кои ја играат играта како Хитлер кога го палеше Рајхстагот.

„Парламентот не е исчистен од опозицијата, парламентот се самоукина, практично нема повеќе парламент“, рече Грчев

Би можело да ве интересира

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Косовските социјалдемократи протестираа против затворањето на градинките

А1он

Талибанците забранија протести во земјата

А1он

Судир меѓу полиција и антиваксери во Лондон

А1он

Протест во Атина против задолжителната вакцинација на здравствените работници

А1он

7 comments

patriot 26/12/2012 - 23:29 at 23:29

Pak da ne tepaa nekogo

Reply
Goran 27/12/2012 - 00:37 at 00:37

Nemaa sansa denes.Penzionerite ostanaa doma za sekoj slucaj:)))

Reply
Otpor 26/12/2012 - 23:43 at 23:43

Ja samo Branko i ekipata ne mozam da gi smislam, i dodeka se oni ke glasam isklucivo protiv niv. Kako i mnozina od narodot. Neka si odi od partija, neka dojdat novi neiskvareni faci u SDS i prv ke glasam za niv.

Reply
Stefan 27/12/2012 - 01:01 at 01:01

NE, po taa rabota ste vie poznati…. t.e. POLICIJATA STO RABOTI ZA VASIOT GOSPOD (koj i da vi e po red). A mozes slobodno da dojdes, BEZ PROVOKACII, BEZ UFRLANJE VO GOVOR, KULTURNO (ako uopste postoi takvo nesto vo vmrovskata biblija) pa da vidis dali nekoj ke krene raka po tebe. INACE NE TEPAVME… NEGO PROBA DA TEPA EDNA BUDALA, BAREM KAJ NAS E EDNA, VIDI SI TI KAJ TVOITE… RADO BI TI GI POKAZALE GENITALIITE.

Reply
igor 27/12/2012 - 09:34 at 09:34

E se gleda razlikata.Ovie site se barem kulturen i dostoistven narod,a i znaat sto sakaat za razlika od drugite koj ne znaat za sto gi sobrale.,pa cesto gresat vo nivnite izjavi:))

Reply
igor 27/12/2012 - 09:43 at 09:43

Otpor do tebe nesto.Znaes zosto go nekite Branko?Narodot vaka veli:Stravot lozje cuva.Zatoa latas i ostanati ne go vadat od usta,ako se vrati ne ke znaat kade da se skrijat.E toa e realnosta zasto go nejkis.vi go perat mozokot ovie od sitel.

Reply
Otpor 27/12/2012 - 11:17 at 11:17

Druze koga mi ja zatvorija fabrikata 1995 god. ne sum go smenil mislenjeto za Branko. Otogas sum bez stabilna rabota, iako ni bese reklamirana privatizacijata ‘Zosto da cekame’, i deka toa ke ne odnese vo Evropa. Ako ti odgovara slobodno glasaj si go, a ne se krijam nigde, slobodno dojdete mi i ti i toj doma da me zaplasite…Pozdrav

Reply

Leave a Comment

three × two =