ВИДЕО: Во камион пронајдени околу 100 килограми марихуана, приведен 66-годишен маж

Од:

Во товарно моторно возило „даф“, со бугарски национални ознаки, со приколка „тирсан“, со македонски регистарски ознаки, кое го управувал М.К.(66) од Јосифово, валандовско полицијата ноќеска пронашла и запленила околу 100 килограми марихуана.

Како што изјави портпаролот на МВР Тони Ангеловски, ноќеска околу 00.10 минути по полноќ на Граничниот премин „Табановце“, товарното визило било зпртено по добиени оперативни сознанија дека пренесува опојна дрога.

-Одделот за криминалистичка полиција – Секторот за недозовлена трговија со дроги, оружје и опасни материи – Единицата за недозволена трговија со дроги во кооординација со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, СВР Куманово, во содејство со царински службеници извршиле преглед и претрес на возилото, при што во дополнителен резервоар биле пронајдени 90 пакувања наркотична дрога марихуана со тежина од околу 100 килограми, еден пиштол „MAUSER“ калибар 7,65 мм, една рамка за пиштол со шест куршуми калибар 7,65 мм и еден пригушувач за пиштол.

Лицето било приведено и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Обвинение заради внесување дрога во затворот Идризово

Ана Ололовска

Црна Гора: Во македонски автомобил запленети 12 килограми хероин

Ана Ололовска

Кривична и притвор за двајца дилери на дрога во Неготино

Ана Ололовска

ОЈО Кавадарци: Двајца осомничени за производство и продажба на дрога

А1он

Кумановец осомничен за неовластена продажба на марихуана

Ана Ололовска

Тројца албански државјани осомничени за трговија со дрога во Гостивар

Ана Ололовска