(ВИДЕО) Трајанов по победата на Пендаровски: Граѓаните донесоа историски важна одлука

Граѓаните донесоа историски важна одлука за да продолжат процесите за просперитет на државата. Евроинтеграциските процеси се клучни, влезот во НАТО е веќе извесен, рече лидерот на партијата Демократски сојуз по прогласувањето на Стево Пендаровси за победник на претседателските избори.

-Очекував да имаме фер и демократски избори во скандинавски стил, тоа и се случи. Имавме исклучително добар изборен процес, резултатите беа очекувани бидејќи повеќе од јасно беше дека граѓаните се за промена и за државата да се движи напред, рече Трајанов.

Покрај лидерот на ДС, вечерва во седиштето на СДСМ се појавија и останати партиски членови на коалиционите партнери на СДСМ меѓу кои Рубин Земон, Едмонд Адеми, Изет Меџити, Љубе Бошкоски.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

ДС: Парламентот да одржи вонредна седница за работата на СЈО

Ана Ололовска

Конечни резултати од парламентарните избори во Грција

Украдена гласачка кутија во атинска населба

Татјана Ташкова

Нова демократија во предност пред СИРИЗА

Aкредитирани 320 грчки и странски новинари за изборите во Грција

Грците очекуваат новата Влада да им влее повеќе оптимизам за подобра иднина