(ВИДЕО) Стоилковски: Здравство му даде над 6 милиони евра државни тендери на човек кој гради заедничко здание со семејството на Филипче

Од:

„Тендери од над 6 милиони и 700 илјади евра од здравството, има добиено градителот на овој објект, кој што е заеднички со семејството на министерот за здравство, Венко Филипче!

Оваа куќа во скопско Горно Нерези, во местото викано Рупе, соседите веќе ја викаат Касарната на Филипче.

Дали е можно, институциите да немаат ништо видено сомнително, тоа што од 25 декември 2017-та кога Венко Филипче седна во министерското столче во министерството за здравство, вкупно 7 милиони евра од сметките на министерството за здравство и здравствените установи, завршиле на сметката на „Синерџи медикал“, компанија во сопственост на Горан Филипов, партнерот со кој што куќа гради Катерина Савевска, тештата на министерот за здравство“, рече Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Филипче уште и го потврдува тоа дека се познава со Филипов, ама не биле многу блиски пријатели. Па, колку блиски пријатели треба да бидат за министер да му даде 7 милиони евра државни тендери на човек со кој што гради заедничко здание на семејството на министерот на атрактивна локација во Скопје?

Нема тендер, нема корупциски скандал, нема рекетарски скандал да не е вмешано името на Венко Филипче, нема криминал со кој што не е запознаен Зоран Заев!

7 милиони евра за две години и оваа „касарна“ на Водно се доволна причина за реакција на државните институции, доволен сомнеж за корупција, ова е последната исцицана капка пред излегувањето од министерството на Венко Филипче!

Токму затоа сега на ист таков шверцерско коруптивно рекетарски начин пред избори се турка закон кој што ќе им овозможи заштита и бегство од правда!

Нема криминал, нема пораз или нема измама зад која не стои Заев и криминалниот клан. Затоа на 12-ти април тешко ќе бидат поразени. СДСМ и Зоран Заев никогаш повеќе!“, изјави Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните го плаќаат неспособното владеење на СДСМ со сопствените животи

Ана Ололовска

Мицкоски: Моите мисли се со кумановчани, загрижен сум што процентот на заразени здравствени работници е се поголем

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Се што предложивме како ВМРО-ДПМНЕ од страна на Владата е одбиено

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Славески: Сериозно да се разгледа нашиот предлог за зголемување на ликвидност во ПИОМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Да се заборави голиот ПР и да се спроведат мерки за да ги заштитиме медицинските работници

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ласовска: Секој од нас ги чувствува последиците од ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска