(ВИДЕО) Спасовски: Чавков треба веднаш да замине!

Од:

Режимот во Македонија спроведе фалсификувани, криминални студентски избори.

dobivaj vesti na viber

На најбрутален начин, со злоупотреба на полицијата беше спречено елементарното право на студетните на слободен избор.

Разулавената власт се нафрли врз студентите, ја згази автономијата на Универзитетот, ја нападна иднината на Македонија.

Одговороност за злоупотребата на специјалната полицијата против студентите мора да понесат сите инволвирани.

Митко Чавков треба веднаш да замине од позицијата министер за внатрешни работи, заедно со целата нелегитимна и незаконска Влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Насилстото врз студетните е реализација на намерата на Никола Груевски да судри народ со народ.

Ова е реализација на заканите на Горге Иванов за употреба на безбедносните сили врз сопствените граѓани, врз студентите.

Затоа беа направени и шверцерски измени на Законот за МВР, за да го зацврстат недемократскиот начин на владеење и употребата на сила.

ВМРО-ДПМНЕ прави се во Македонија да не се создадат услови за решавање на политичката криза.

ВМРО-ДПМНЕ бега од слободни, фер, регуларни и демократски избори.

Протестот што е најавен за денеска од страна на студентите го поддржуваме, го сметаме за целосно оправдан и ги повикуваме граѓаните да се приклучат.

Никола Груевски лажно се надева дека може да профитира од сценарија за судир меѓу граѓаните, што тој ги предизвикува.

СДСМ, граѓаните, демократската јавност, сите оние коишто ја сакаат државата нема да ги дозволат црните сценарија на Никола Груевски.

Режимот е готов, тоне секој ден.

Или Груевски или Македонија!

Граѓаните се за Македонија, рече на прес конференција Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он

Шведската премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка

А1он

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател поднесе оставка

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов

Советник на Ердоган поднесе оставка по обвинувањата за корупција од страна на Седат Пекер

А1он