ВИДЕО: Со огномети, Скопје ја дочека Новата година

Од:

Македонија со огномети и пиротехника ја дочека Новата 2021 година. Поради мерките за заштита од коронавирус, за првпат не се организираа прослави по угостителски објекти. Затоа, пречекот за 2021 година се организираше во домашна атмосфера. Улиците низ сите градови во државата се скоро празни, освен одредени плоштади каде жителите шетаа пред дочекот.

Оваа година го немаше ни традиционалниот огномет на плоштадот во Скопје. Наместо него, огномети имаше од приватни објекти, кои го осветлија градот над главниот град точно на полноќ. Иако забранети за употреба, сепак, во текот на целата вечер се слушаа пукања од петарди.

Годинава, поради коронавирусот, немаше ниту журки организирани на јавни места од страна на градовите.

Би можело да ве интересира

На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година

Ана Ололовска

Фејсбук: Преку Ватсап разменети 1,4 милијарди пораки и повици за Нова година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Струга и Куманово со огномети се дочека 2021 година

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Огномети од целиот свет на пречекот на Новата година

Жарко Настоски

ВИДЕО: Јапонија и Кореја влегоа во 2021 година

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нов Зеланд без корона ја дочека 2021

Катерина Павлова-Николовска