(ВИДЕО) Шекеринска: Во 2018 ја прекинавме изолацијата и ја отворивме вратата кон НАТО

Од:

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска преку новогодишно видео обраќање порача дека оваа година ја одбележува поканата за членство во НАТО и прекинот на изолацијата.

„Поканата за членство во Алијансата, завршувањето на пристапните разговори за членство, поддршката од клучните светски политички авторитети, покачувањето на буџетот и на платите за припадниците на АРМ, одбранбените реформи, приемот на 375 нови професионални војници, усвојувањето и имплементацијата на значајни стратегиски документи, опремувањето на припадниците на АРМ, отвореноста кон јавноста. Сето тоа ја одбележа 2018-тата година во одбранбениот сектор“, истакна министерката за одбрана во своето видео обраќање.

„Во историјата ќе остане запишано дека ова е годината во која ја прекинавме изолацијата на нашата татковина и ги отворивме вратите за да станеме рамноправна членка во најмоќниот воено-политички сојуз“, рече министерката.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Секогаш ќе стоиме зад универзалните вредности

А1он

Шекеринска: Одбележувањето на последната ратификација од НАТО протоколот е лекција за успех

А1он

(ВИДЕО) Ременски: Медиумите навивачки известуваат за сопругот на Ременски, а не и за јатрвата на Шеќеринска

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Шекеринска: Од 1 март дополнителни 7.000 денари за сите припадници на Армијата

ВИДЕО: Средба на министерката Шекеринска со војвотката Кејт Мидлтон

Ана Ололовска