(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Министерот Јанакиески да ги објасни „случајностите“

Од:

„Случајностите поврзани со министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески се множат.

dobivaj vesti na viber

ПЕЛА-ТРАНС-КОМПАНИ е фирмата, којашто, неколку години по ред, по Програмата на Совет на Општина Прилеп за фунционирање на зимската служба, ги добива тендерите за одржување на улиците во градот, во зимски услови.

Директор на оваа фирма е Бобан Синадиноски, близок роднина на министерот Јанакиески.

На Веб страната на електронскиот систем за јавни набавки, не можеме да најдеме објавен тендер за зимско одржување на улиците во Прилеп, за 2014/2015 година.

Но, возила на оваа фирма можат да се видат низ градот како чистат снег“, изјави на денешната прес-конференција Миле Талевски, советник во Советот на Општина Прилеп, од редовиде на СДСМ Прилеп.

„Граѓаните на Прилеп имаат право да знаат, бидејки се работи за трошење нивни пари од општинскиот буџет:

– Дали и со која фирма Општина Прилеп има склучено договор за чистење на снегот и мразот од улиците, и колку ги чини тоа?

– Дали е спроведен законскиот тендер, или возилата на ПЕЛА-ТРАНС-КОМПАНИ “случајно“ и на своја рака, невешто се обидуваат да чистат снег од улиците?

– Ако е спроведен тендер, каде е објавен тендерот, согласно закон?

-Дали роднинските врски помеѓу министерот Јанакиески и фамилијата Синадиноски, биле спрегата за добивање на тендерот, од страна на општината во Прилеп?

После сите објаснувања, случајно улиците во Прилеп се оставени раскопани. Случајно фирмата, што власта ја избра да ја гради канализациската мрежа, е со седиште во куќата на министерот Јанакиески. Случајно улиците и тротоарите се недоисчистени, со снег и мраз, поради што две недели општината беше блокирана.

Јанакиески и локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ имаат обврска да ги објаснат „случајностите“ на граѓаните на Прилеп и на Република Македонија“, рече Миле Талевски, советник во Советот на Општина Прилеп.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костовски: ВМРО-ДПМНЕ да ја прекине блокадата во Собранието и да ги поддржи законите за енергетската криза

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание да ги деблокира законите за енергетика и за помош во време на криза

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

Каевски: Мицкоски нека размисли уште еднаш, струјата од хидроцентралите да им се даде на граѓаните

СДСМ: Лефков призна дека Ковачевски нема поврзаност со фирмата, очајни се фабрикувањата на ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе

Катерина Павлова-Николовска