(ВИДЕО) Протест пред Уставен: Судска мафија, ќе одговарате!

Од:

„Бандо криминална“, „Мафија на робија“,„Лопови, „Партиски судии“, „Судска мафија ќе одговарате“, „Нема правда нема мир“ „Оставка“, „Нема да ви помине“, извикуваа и силно свиреа револтираните граѓани, попладнево, пред Уставниот суд.

Граѓаните и активистите од граѓанската платформа АЈДЕ бараат одговорност за петмината уставни судии Елена Гошева претседателката на Уставен суд и Никола Ивановски, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова и Владимир Стојановски, судиите кои денеска гласаа да се прифати иницијативата поднесена од адвокат Ристо Китевски и да се измени Законот за помилување со кои, претседателот на државата, во иднина ќе може да помилува лица осудени за изборни криминали, но и за педофилија и други тешки дела. Граѓанската платформа АЈДЕ го организираше протестот под мотото „Да го Уставот од Уставниот суд“.

Тие велат дека со оваа одлука судиите станаа соучесници со изборниот криминал.

Измените се прават во време кога Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка за осум лица осомничени за изборни нерегуларности, меѓу кои поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко.

А.Б.

Би можело да ве интересира

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски

Битиќи за организаторите на настани: Бараат грантови, но не прифаќаат да понудат програма за да им ги покриеме трошоците

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Протести во Црна Гора, се бара оставка на Владата

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски

Брнабиќ: Мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат

Осмомартовски протест во Атина

Leave a Comment

one × two =