ВИДЕО: Прилепчанка продава куќа на бугарски писател за минимум 100.000 евра, желба и е да ја купи Бугарија

Од:

Наследниците на родната куќа на бугарскиот писател Димитар Талев која се наоѓа во Прилеп, бараат од бугарските политичари и државници да го купат објектот и да ја зачуваат како бугарско наследство.

– Моја најголема желба е куќата на Димитар Талев да стане бугарска, да стане културен дом на Бугарија. Не можам да разберам зошто Бугарија спие. Можат и плакета да стават, ама Бугарија мора да е држава. Да се покаже во светло на вистинска држава и да се поклони пред случајот со Димитар Талев. Нека се врати таму каде што почна – вели во интервју за БГНЕС Снежана Аческа, актуелна сопственичка на куќата на Димитар Талев во Прилеп.

Таа станала сопственик на куќата откако починал нејзиниот сопруг кој бил законски сопственик. Аческа се жали дека имала сериозни проблеми со куќата откако со семејството ја избркале оттаму.

– Нашата земја не избрка, кон која повеќе не се чувствувам како во земја во која сум родена и поради одредени луѓе се каам што сум родена.Моите проблеми се големи. Мојот сопруг почина тажен затоа што го избркаа од куќата каде што е роден и тоа многу е тешко. Нема да кажам кој не избркал – јас кажав каде што треба.Тој човек е во затвор во моментов и му посакувам да остане таму до крајот на својот живот. Целта беше да ја земе и тој да ја продаде.Не дозволив тоа да се случи, брзо реагирав и сето ова беше прекинато – вели таа.

Најголема желба и била куќата да биде бугарска и да стане културен дом на Бугарија.

– Тука се наметнува уште еден проблем: прашувам каде е Бугарија? Не можам да разберам зошто Бугарија спие. Го повторувам со години: Смешна е сумата за држава, а државата да не води сметка да собере минимум 100.000 евра за куќа со 10 соби, која може да се претвори и во хотел – рече Аческа.

Таа очекува бугарските власти да го забрзаат процесот затоа што куќата се распаѓа и ако нема кој да ја одржува како што тоа го правела десетина години наназад.

Извор: БГНЕС

Би можело да ве интересира

Се отвораат операционите сали во прилепската болница, наодите се негативни

Горан Наумовски

Државниот санитарен и здравствен инспекторат со задолженија за прилепската болница

Ана Ололовска

Платформа за родова еднаквост: Жените во нашата држава го губат и животот поради континуирана системска негрижа за здравјето!

Ана Ололовска

Во прилепската болница се чекаат резултати, извршена е вонредна дезинфекција

Ана Ололовска

Во прилепската болница има два смртни случаи од интерхоспитална бактерија, Обвинителството отвори предмет

Катерина Павлова-Николовска

Пријавена е интрахоспитална инфекција болницата во Прилеп, oперациските сали остануваат затворени

Катерина Павлова-Николовска