ВИДЕО: Претреси во Кичево, приведени дилери на дрога

Од:

Сузана Праниќ Талевска, од Секторот за односи со јавност во МВР денеска на прес-конференција информираше за оперативна акција чија цел е ставање крај на трговијата со дроги на подрачјето на Кичево.

-Во текот на вчерашниот ден Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во соработка со Одделот за специјални полициски операции и полициски службеници од СВР Охрид, ОВР Кичево во рамки на оперативна акција чија цел е конечно ставање крај на трговијата со наркотични дроги преземаа мерки и активности за лишување од слобода на дилери на подрачјето на Кичево, изјави денеска Праниќ Талевска.

Таа напомена дека вчера во вечерните часови во центарот на Кичево е запрено патничко возило „ауди“, управувано од С.А. каде како совозач бил неговиот брат А.А.. При извршениот преглед на возилото пронајдени се пакувања марихуана, поголем износ на парични средства и нож.

-По претходно издадена наредба од судија на претходна постапка од Основниот суд во Кичево извршен е и претрес во нивниот дом во Кичево при што се пронајдени кокаин, хероин, марихуана, вага за мерење и големи износи на парични средства за кои постои сомневање дека потекнуваат од продажбата на наркотична дрога, истакна таа.

Нагласи дека покрај ова, против овие лица С.А. и А.А. во изминатиот период се поднесени бројни кривични пријави до надлежното јавно обвинителство и судот и тоа за агресивно и насилно однесување, загрозување на сигурноста преку упатување на сериозни закани по граѓани, полициски службеници и нивните семејства кои за жал завршиле без исход.

Против овие две лица ќе биде поднесена кривична пријава по член 215 со предлог за определување на мерка притвор.

Би можело да ве интересира

Отворена истрага против турски државјанин за пронајдени 110 килограми хашиш во неговиот автомобил

Ана Ололовска

Приведен осуденик за издржување казна затвор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пресечен меѓународен транспорт на дрога во Охрид, пронајдени околу 100 килограми хашиш

Ана Ололовска

Во велешко Ореше полицијата при претрес приведе лице кое на 3 мај опожари автомобил

А1он

Во Драчево казнети 218 возачи

А1он

МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство во случајот со фемицид во Гостивар

Ана Ололовска