ВИДЕО: Предлогот на Спасовски за разрешување на Мизрахи поддржан од СДСМ

Од:

„Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, мора да биде разрешена поради своето неодговорно и несериозно однесување. Мизрахи, кадарот на Никола Груевски и Христијан Мицкоски, свесно и намерно го крши Уставот и го погазува историскиот договор од Преспа, со што во ризик ги стави односите со соседите и процесот на евроинтеграциите“, изјави Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

Според неа, наместо да се стави во функција на обезбедување слободни и демократски избори, Мизрахи како министер во техничката Влада одлучи да спроведува наредби дадени од Мицкоски и Груевски.

„Мизрахи се осмели да злоупотреби државна институција во партиски цели, се осмели да го прекрши Уставот само за да ги исполни нарачките на Мицкоски и Груевски.

Штетите од овие анти-НАТО и анти-ЕУ дејствување на ВМРО-ДПМНЕ може да бидат огромни за граѓаните, за државата, за нашата евро-атлантска иднина.

Нема да дозволиме граѓаните и државата да бидат заложници на неодговорноста и да ја платат цената за овие штети што ги нанесува Мизрахи постапувајќи по насоките на Мицкоски и Груевски.

Загрозувањето на договорот од Преспа е на директна штета на НАТО и ЕУ-членството и тоа мора итно да биде спречено. Затоа, го поддржуваме предлогот на претседателот на преодната Влада, Оливер Спасовски, за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи“, додаде таа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Спасовски: 1563 тимови се ангажирани во ажурирање на членството, процесот финишира на 21 март

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Наумовска: Вложуваме во развој и реформи на образованието, продолжуваме со грижа за учениците и наставниот кадар

Ана Ололовска

СДСМ: Со одговорни економски политики обезбедуваме услови за рестарт на македонската економија

Ана Ололовска

СДСМ: Примањата на војниците и подофицерите за три години зголемени за 50%

Ана Ололовска

Заев: СДСМ е прва партија каде секој член има право да го избира својот претседател на директни извори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска