ВИДЕО: Пожарот на врвот на Жеден беснее, ако не се изгасне сам до утре наутро, ќе интервенираат воздухоплови

Од:

Пожарот околу врвот на планината Жеден кој избувна доцна попладнево продолжува да гори на непристапен терен. Бидејќи се работи за непристапен терен, од Центарот за управување со кризи велат дека возилото со пожарникари кое се упатило кон пожарот не можело да интервенира поради непристапноста, но е утврдено дека гори претежно трева и грмушки.

„Пожарот е околу врвот на планината Жеден, гори претежно трева и евентуално грмушки. Поради непристапниот терен скопската БППЗ не можеше да интервенира. Поради ниските температури има големи шанси да изгасне во текот на ноќта“, изјави директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Доколку до утре наутро не се изгасне пожарот, Центарот за управување со кризи ќе ангажира воздухоплови.

Би можело да ве интересира

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов

Голем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

ВИДЕО: Гори една од куполите на Универзална

Орце Костов

Општина Дебар бара од ЦУК да помогне во гаснење на два пожара од воздух