ВИДЕО: Попот не може да ги надвика Дино Мерлин и „Бијело дугме” во Берово

Од:

Со преполни летни тераси, распослани безмалку на целиот плоштад, без маска и дистанца во Берово се слави Велики петок.

Додека едни, под најстроги правила влегуваат во црквата “Рождество на Пресвета Богородица” во центарот на градот, други, на само неколку чекори, застанати во групи и од по десетмина, сите без маски, со раце во вис, се веселат на хитовите на Дино Мерлин и “Бијело дугме”. Попот, кој пее на разглас, не може да ги надвика екс ју хитовите.

Полиција има, но казни нема. Градот е преполн, а мештаните велат дека се очекуваат уште гости, кои треба да пристигнат утре.

Би можело да ве интересира

Православните верници го слават Велигден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Велигден се дочекува на Плаошник, гужви само пред влезот во црквата, верниците со маски

ВИДЕО: Светиот благодатен оган пристигна во македонските храмови

Ана Ололовска

Бугарска црковна делегација замина по благодатниот оган во Ерусалим

Ана Ололовска

ВИДЕО: Верниците без маски и дистанца на велигденска молитва во Бигорски манастир

Ана Ололовска

ВИДЕО: Благодатниот оган и годинава се појави во Светиот гроб во Ерусалим

Ана Ололовска