(ВИДЕО) Петрески: ДКСК да ги истражи сомнителните договори на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски

Од:

„Целата јавност виде како Орце Ѓорѓиевски во време на економска и енергетска криза, парите од општината ги троши расипнички. 100.000 евра ќе потроши Ѓорѓиевски за исплата на хонорари преку авторски договори на негови блиски лица, роднини, сопартијци и медиумски гласници на ВМРО-ДПМНЕ“, рече Бојан Петрески од СДСМ.

„За ова расипничко трошење на парите на граѓаните од страна на Ѓорѓиевски истрага треба да поднесе Државната комисија за спречување на корупцијата.

Државната комисија за спречување на корупција да постапи по допрен глас и да утврди дали преку овие договори е прекршен законот, дали има злоупотреба на службената положба и непотизам.

Ѓорѓиевски исто како и сите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ наместо за граѓаните, општинскиот буџет го крчми на непродуктивни трошоци, на вдомување партиски кадри.

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ секојдневно покажуваат дека во опозициската партија ништо не се менува, дека тие немаат намера да работат за интересите на граѓаните, туку исклучиво за личните и партиските интереси“, изјави Бојан Петрески од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: BМРО-ДПМНЕ им служи на туѓите интереси и работи против членството во ЕУ

(ВИДЕО) Каевски: Успешни економски политики на СДСМ, рекордни инвестиции од 465 милиони евра

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски зборува за конфликти и се натпреварува со Левица кој е повеќе против ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовски: Нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Ана Ололовска

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Ана Ололовска

СДСМ: Ковачевски успешно се справи во енергетската криза, извезуваме струја во јануари

Ана Ололовска