ВИДЕО: Песната „Во борба, во борба“ во Крушево изведена без строфата за Гоце Делчев и фашистите

Од:

На отворањете на прославата за Илинден во текот на изведбата на песната „Во борба, во борба“ изостана втората строфа во која се споменува Гоце Делчев и „фашистичка крв се лее“.

Строфата која не беше отпеана:

„Излеговме ние смели партизани,
над нас на Гоце знамето се вее,
во гори, полја и на сите страни,
фашистичка крв насекаде се лее“.

Би можело да ве интересира

Уапсен 73-годишен маж од Крушево – дома му нашле дрога, оружје и пари

Вооружен грабеж на банка во Илинден, одземена е голема сума на пари

Александар Тодески

Скопјани имаат најголеми, а жителите на Крушево најмали можности за здравствена заштита

Катерина Ѓуровски

Мигрант пронајден мртов на железничка станица Илинден – починал од струен удар

А1он

Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

(ВИДЕО) Ковачевски: Илинденското востание е врвен аманет

Горан Наумовски