ВИДЕО: Оставка на Зврлески – протести и блокада на Обвинителството

Од:

Со протест и блокада пред Јавното обвинителство од денеска почна притисокот со кој ќе се бара секој ден на пладне оставка од обвинителот Марко Зврлески.

Освен неотповиклива оставка од Зврлески, се бара по неговото заминување да биде уапсен премиерот Никола Груевски поради како што рече лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов „информациите за тешките криминали и украдени милиони од држава“.

Според Стојанче Ангелов, третото барање е обвинителстовото да одговори кога и со која одлука и наложило на МРТ да не ги емитува „бомбите“ на опозицијата и посочи дека Зврлески за тоа ќе треба да одговара и да биде кривично гонет.

Според Ангелов, било поднесено барање уште на 17-ти март за да одговори обвинителството за забраната за емитување снимки на јавниот сервис, но до денеска нема никаков одговор.

Протестите и блокадите на јавното обвинителство ќе продолжат секој ден на пладне, а ќе се зголемува и времето на траење на блокадата.

Би можело да ве интересира

Сопругата на Булент Ибрахим, починат од сепса по операција на хемороидите: Обвинителката ми се извини што осум месеци во фиока го чувале предметот

Маја Илиевска-Пачемска

ОЈО Кавадарци: Поради продажба на алкохол на малолетник, обвинение против едно физичко и правно лице

А1он

Обвинителството бара притвор за сопственикот на фирмата каде беше најден кокаинот

Обвинителството ќе ги провери наводите на министерот Чулев

Ана Ололовска

Спасовски набавил 3000 пара неквалитетни чизми за полицајците, Чулев со нов поднесок до Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Leave a Comment

twelve − 11 =