(ВИДЕО) Оштетени од пожарот во центар: Возачот се сокри од полицијата, а во изгорениот автомобил имало шишиња од средства за дезинфекција

Од:

Граѓаните чии возила беа опожарени откако се запали автомобил „Опел Зeфира“ во центарот на Скопје, оставен на тротоар на булеварот спроти „Македонски пошти“, велат дека го виделе возачот како влегува во еден од околните дуќани и дека се сокрил од полицијата.

Викторија Стефкова, една од сопствениците на оштетените возила, за „А1он“ изјави дека автомобилот кој изгоре не бил ниту регистриран, а внатре имало празни шишиња од средства за дезинфекција.

 

„Наjсимптоматично е тоа што возачот избега и не сака да преземе одговорност. Го виделе соседите како влегува во канцеларијата на ‘Уника’, но отаму не сакаат да дадат податоци за него, најверојатно го штитат бидејќи е нивен клиент. Од осигурителната комапанија каде што е регстриран мојот автомобил БМВ X5, дознавме дека колата што се запали цела година не е регистрирана. Покрај тоа ја оставил на тротоар непрописно, згора на се, се крие. Според наши информации, во колата имало еден куп празни шишиња од средства за дезинфекција што можеби придонело да избие пожарот. Ние жителите од овој дел на градот сме посебно револтирани затоа што овој дел од троторарот не е регулиран со паркинг, туку е да го наречам ‘мртов агол’ и кој стигне тука си се паркира, а ние сме заложници во сопствените имоти“, изјави оштетената Стевкова.

Од МВР велат дека за деталите околу пожарот ќе информираат по завршувањето на увидот.

Би можело да ве интересира

Пожарот на автомобилите во Ново Лисиче е несреќен случај, покажа истрагата на МВР по преглед на безбедносните камери

А1он

Опожарувањето на мојот автомобил нема политичка заднина, реагира еден од сопствениците откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека зад пожарот стои Вице Заев

А1он

ВИДЕО: Силна експлозија на бензинска станица во Русија повреди 13 лица

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Гореа автомобили во Ново Лисиче

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Најмалку седум загинати во пожар во болница за пациенти со Ковид-19 во Индија

А1он

Голем пожар на Кипар во должина од 20 километри, превентивно евакуирано село

Ландов