ВИДЕО: Oпштинските инспекциски служби отстраниja два нелегално изградени објекти во Центар

Од:

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, денес со механизација отстрани два нелегално изградени објекти на улицата „Водњанска“, односно една импровизирана градба и една дрвена барака.

„Откако инвеститорите на двата објекти не постапија по решениjaтa издадени од Секторот за инспекциски работи, кои налагаат самите тие во законски предвиден рок од три дена самостојно да ги отстранат градбите, општинските служби пристапија кон присилно административно извршување, односно отстранување на градбите“, информираат од Општина Центар.

„Ова е само почеток на акцијата на Општина Центар во борбата против нелегално изградените објекти на нејзина територија. Издадени се вкупно 18 решенија за отстранување на нелегално изградени објекти, за кои јавноста дополнително ќе биде известена“, велат од Центар.

Општината и градоначалникот Саша Богдановиќ повторно упатија апел до сите инвеститори и сопственици на нелегални објекти, да постапуваат по издадените решенија за отстранување на објектите. Во спротивно, велат, општината присилно ќе ги отстрани, со што трошоците за отстранувањето ќе паднат на товар на инвеститорите, односно сопоственците на нелегално поставените објекти.

Би можело да ве интересира

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин“, но јас не сум дал правосилност

Катерина Павлова-Николовска

Богдановиќ: Ако го суспендираме ДУП-от, евентуалните штети ќе ги плаќа општината

Жарко Настоски

Бочварски: Општината Центар денеска треба да донесе одлука дали ќе бара суспензија на ДУП-от

Жарко Настоски

Архитектката на комплексот спроти „Холидеј Ин“: Беспредметно е да правиме муабет за некаква петиција

Кристијан Ландов

Стручната јавност со отворено писмо до Заев: Спасете го просторот кај Холидеј Ин

Искра Манојлоска

Жителите на Ново Маало: Имаме право на нормални услови за живот како сите граѓани на Скопје

Жарко Настоски