ВИДЕО: Охридските плажи преполни, се оди со патлиџани и печени кокошки за да се остане подолго

Од:

Плажите во Охрид втор ден по ред се исполнети до последно место. Со пешкири, подвижни фрижидери, куп јадење и пиење, маси и столици, домашните и странски туристи го поминуваат денот на крајбрежјето од Охридското Езеро. Нема место ниту на плажите на кои годинава и минатата се уриваа дивоизградените обејкти и шанкови, иако очекувањата беа дека тие ќе останат празни.

За да поминат што подолго време на плажа, има и посетители кои на плажа освен пијачки и грицки, носат патлиџани, пиперки, садови за салата. Имаше и такви кои понеле и печена кокошка.

Улиците на центарот на Охрид се испразнија, но затоа, гужва има од населбата свети Стефан па до Заливот на коските. Се вози бавно, а на моменти сообраќајот е и целосно блокиран поради метежот.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он

Во Охрид се промовира проектот „Една точка за услуги“

А1он

ВИДЕО: Охридските угостителски објекти останаа полупразни по новите ковид мерки

Кристијан Ландов

Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

А1он

Пешак загина во сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга

А1он

Со графити нагрдена спомен-плочата пред паметникот посветен на жртвите во бродската несреќа на Охридското Езеро

А1он