ВИДЕО: Компјутерот на Јанева од СЈО одземен со налог од Русковска

Од:

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поради основано сомнение за злоупотреба на службената положба и овластувања, а во врска со предметот „Рекет“.

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на прес-конференција соопшти дека од досега обезбедените докази, има основи за проширување на истрагата за „Рекет“ и врз Катица Јанева, која е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања заради стекнување имотна корист.

Обвинителката Вилма Русковска рече дека од специјалното јавно обвинителство попладнево е одземен службениот компјутер на уапсената шефица на СЈО, Катица Јанева.

Русковска рече дека се прави и претрес во нејзиниот семеен дом во Гевгелија.

За синот на Јанева, Лазар, се уште’ нема основано сомнение за истрагата.

Засега нема наредби за претрес кај политичари, рече Русковска.

Би можело да ве интересира

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

Нова аудио бомба открива дека Мицкоски се среќавал со Орце Камчев: Мене ме имаат сликано како влегувам таму

Ландов

Дуковски: Јовановски поднесе кривични пријави за измама, изнуда, лажен исказ, можеби торутира и несовесно лекување

А1он

Бојан Јовановски поднесе пријави во Обвинителство

Ана Ололовска

Правилна примена на Кривичниот законик за убиството во Ново Лисиче, Обвинителството вложи жалба за висината на казната

А1он

Затворски казни од девет и седум години за „Рекет“, незадоволни и одбраната и обвинителството

Ана Ололовска