(ВИДЕО) Никола, нема да куртулиш од нас!

Од:

Со извиците „Пуштете ги децата!“ пред Основен суд 1, граѓаните кои протестираат секој ден во шест, им порачаа на властите да ги ослободат студентите кои добија мерка притвор по протестот кој се одржа минатиот вторник пред Владата.

Топлата демонстранти едногласно му порача на премиерот дека е време да поднесе оставка.

Граѓаните не се заодоволни од трите оставки кои беа поднесени вчера од првите владини функционери и бараат целосно растурање на владината гарнитура.

„Николче се упрпа! Николче се упрпа!“ извикуваа граѓаните пред судот реагирајќи на првите оставки во Владата. „Готово е, готово“, „Пуштете ги децата“, „Долу диктатурата!“ и „Оставка на Владата“ бараа тие.

Мариглен Демири, од Студентски пленум ги поздрави студентите што се во притвор и и порача на власта дека нема да куртули од упорните демонстранти.

– Никола, ќе ти доаѓаме секој ден на протест се додека не ги ослободиш нашите другари. Секој ден во шест! Никола нема да куртулиш од нас! – порача Демири обраќајќи им се на насобраните граѓани.

Протестот за прв пат се пресели пред Основен суд откако траат демонстрациите. По судот граѓаните се придвижија кон Собранието исполнувајќи ги улиците со извиците од свирчиња и вувузели и повикувајќи ги граѓаните да им се придружат со паролата „Додете со нас!“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Ана Ололовска

Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

(ВИДЕО) Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Ана Ололовска

СДСМ: Продолжуваме со вистинска грижа за граѓаните, укината дополнителната акциза за горивата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани

Ана Ололовска

1 comment

dragan 13/05/2015 - 22:45 at 22:45

glujo , sega se vozi mo melcedes ..

Reply

Leave a Comment

two + eighteen =