ВИДЕО: На Караорман фатени 12 дрвокрадци

Од:

На 25.06.2022 година, во шумски појас на планината Караорман, во атарот на струшкото село Мислодежда, преземени се координирани мерки од страна на полициски службеници од Единицата за брзо распоредување, Регионален центар за гранични работи – Запад, СВР Охрид, Шумска полиција и ЈП,,Национални шуми“ при што лишени од слобода се 12 лица на возраст од 23 до 49 години, од кои од кои осум албански и четири државјани на РС Македонија.

dobivaj vesti na viber

Тие биле затекнати при нелегална сеча на огревно дрво, при што на лице место биле пронајдени повеќе кубни метри исечена дрвна маса, теренски возила, камиони, трактори, моторни пили и секири.

Лицата се приведени во полициска станица, возилата со нелегално исечените дрва се одземени и предадени на Шумската полиција, а по целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Пукање во Липково: Еден повреден во роднинска караница за имот

Катерина Павлова-Николовска

Во битолски локали полицијата пронајде дрога и оружје, приведени десетмина

Пронајдена мртва старицата по која се трагаше шест дена

Катерина Павлова-Николовска

Инцидент на Бит Пазар: Пукал по сообраќајна расправија, полицијата го бара со потерница

Катерина Павлова-Николовска

Кај Зелениково пронајден човечки труп

Горан Наумовски

Човечки труп пронајден по течението на Треска

Горан Наумовски