(ВИДЕО) Митева: Новиот тендер од три милиони евра од Пановска на Пановски е уште еден доказ за недовербата во здравствениот систем

Од:

Договорите за набавка кои ги склучува веледрогеријата Д-р. Пановски, каде сопственик е таткото на Ирина Пановска Ставридис, инаку директор на Клиниката за хематологија од истата таа клиника се пракса која раѓа недоверба во целокупниот здравствен систем. Новиот тендер од 3 милиони евра е уште еден доказ за тоа, изјави денеска Марија Митева, портпарол и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

– Јавноста чека одговори за тоа како и зошто во Македонија има само еден овластен добавувач на потребните лекови, дали тоа не е монополизација на процесот? Дали доделување на тендери од еден член на фамилијата кој раководи со институцијата на друг член од фамилијата кој е понудувач не се отвара можност за злоупотреба или попречување на процесот на еднаквост? Дали една дадена изјава за изземање од процедурите е доволен показател дека не станува збор за судир на интереси? ЈЗУ УК за хематологија наместо да поставува прашања до политичка партија, би било добро да и одговори на јавноста колку тендери добила веледрогеријата Д-р. Пановски само изминативе години додека неговата ќерка раководи со клиниката, колку тендери се добиени од Министерството за здравство во истиот тој период и уште поважно колку е вредноста на тие тендери – праша Митева.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Монструмот Палевски е и последица на токсичната атмосфера и говорот на омраза која непречено ја продуцираше на поткастите

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Оливер Спасовски е брука и срам за полицијата, веднаш како морален чин да си поднесе оставка поради случајот Вања

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Се загуби 70-годишната траекторија во образовниот процес на лицата со попреченост

ВМРО-ДПМНЕ: Лажна вест на СДС е дека Гази Баба е задолжена

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Ковачевски намерно го осиромаши народот за да се обиде да го поткупи со 1.000 денари месечно

ВМРО-ДПМНЕ: На лагите на Арсовска дека не должи на приватните превозници им дојде крајот