(ВИДЕО) Мицковски: За еден месец рангирањата покажуваат хибриден режим, најкорумпиран систем и одлив на мозоци

Од:

Она што можам ние како ВМРО-ДПМНЕ да го вклучиме во нашата предизборна програма, но и онака кое што цениме дека практично ќе дојде како корисен совет и корисна навигација од страна на сите овие целни групи, вклучително приоритет даваме на стопанството бидејќи без здрава економија, без здрав реален сектор државата не може да напредува.

Денеска сме овде во Гевгелија, посетивме два такви стопански производни капацитети, разговаравме со сопствениците и мислам дека кориснизаклучоци произлегоа од тие состаноци.

Дел од тие препораки се веќе предвидени во рамките на програмата „Обнова на Македонија“, но дел ќе бидати предвидени.

Но, она што останува навистина траорно и она што станува тешко се сите оние порази кои што практично изминатиот месец веднаш после отпочнувањето на новата 2020 изборна година ги доживува нашата земја, а тоа се сите оние порази на ранг листи на реномирани светски институции како што е ова веќе последното дека Македонија е меѓу првите во Европа по одлив на мозоци.

Потоа претходно имавме исто таква една статистика објавена од страна на реномираниот економист дека практично Македонија е меѓу водечките земји во Европа по невработеност кај младите.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Противникот го сели капиталот, ама му порачувам, компромиси со правдата ќе нема

А1он

Мицкоски од Пробиштип: СДСМ и Заев се минато завршено време и никогаш повторено, Македонија е разбудена

А1он

Мицкоски: Жителите на Иловица и Штука ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците

А1он

Мицкоски: Се обврзуваме за правна држава и ветинг за имотот на политичари

А1он

(ВИДЕО) Советникот на Чулев го правда Мицкоски: Јас се договорив да ја отворат винаријата за да седнеме

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спасовски: За секоја „бомба“ мора да се постапи без оглед за кого се работи

Ана Ололовска