(ВИДЕО) Мицкоски до Ковачевски: Ако власта собере 80 пратеници за промена на Уставот ќе заминам од политиката, ако не да одиме на предвремени избори

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Тетово им понуди на владата на СДСМ и Димитар Ковачевски на следната седница на Собранието веднаш да се стави на дневен ред предлогот за уставните измени, додавајќи дека доколку власта собере 80 пратеници тогаш тој ќе го исполни ветувањето и трајно ќе замине од политиката, а доколку не тогаш Ковачевски да прифати предвремени парламентарни избори.

dobivaj vesti na viber

– Верувам во секој еден пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на парламентот дека под овие околности нема да гласа за промена на уставот и дека доколку се случи такво нешто ќе заминам трајно од политиката, затоа што има полна доверба во сите нив, потенцираше тој.

– Еве денеска ќе одам и чекор понапред овде во Тетово, порака до владата предводена од СДСМ и ДУИ, до Димитар Ковачевски веднаш откако парламентот, односно парламентарците ќе се вратат од годишните одмори, првата точка на првата седница во парламентот да биде предлог за измена на Уставот на Македонија. И доколку тој собере 80 пратеника јас следниот ден ќе го исполнам даденото ветување. Доколку тој нема 80 пратеника да одиме на предвремени парламентарни избори. Еве чесна и фер понуда, порача Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

Ана Ололовска

Ковачки: Уште не одговорија од СДС, дали Ковачевски лажел за да избега од војска или е навистина трајно неспособен

Ана Ололовска