(ВИДЕО) Мицкоски: Со некои од тие што преговараме, синоќа седеа до Зоран Заев

Од:

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на Македонија“ зашто, како што рече, по многуте турбуленции што се случија изминатиот период во земјата, потребна ѝ е вистинска обнова.

„По сè што се случува во земјата веќе 3 години, добро е што договоривме датум за избори. Вечерва ги информирав коалициските партнери за темите за кои дискутиравме вчера на лидерската. Поради реалноста во која живееме, им предложив коалицијата „За подобра Македонија“, да се преименува во коалиција „Обнова на Македонија“ и тоа беше едногласно прифатено“, рече Мицкоски, кој додаде дека на Македонија ѝ е потребна обнова по, како што нагласи, арамилакот што ѝ се случува на земјата.

„Ви ветувам расчистување на арамилакот, нови реформи во многу сегметни, враќање на правото и нулта толеранција во борбата против криминалот и корупцијата“, порача тој.

Рече дека е во преговори со други политички партии за коалирање, но дека сè уште е нејасно дали тоа ќе биде предизборно или постизборно. „Со некои од тие што преговараме се видов синоќа, а тие седеа до Зоран Заев“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето дали се работи за албански партии, рече дека преговараат.

Мицкоски нагласи дека предноста на ВМРО-ДПМНЕ е многу поголема од таа што ја кажувал Заев за водство на анкетите, но вели дека нивен предизвик е предноста да биде многу поголема за да имаат, како што рече, стабилно мнозинство.

„Првиот дел на состанокот беше да ги информирам што се случуваше вчера, сега во вториот дел на средбата ќе разговараме и за други теми“, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Молкот на Нина Ангеловска и паушалните одговори од општината ги потврдуваат нивните намери за во иднина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноска: Ден Дончев незаконски се стекнал со 130.000 долари, ЈО на Русковска го штити

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноска: Да се збори за избори во едни вакви услови е морбидно, бараме разрешување на комисија за заразни болести

Ана Ололовска

Николов: Еве податоци кои покажуваат дека поголема смртност од нас во регионот има само Романија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заради политички потреби на Заев, Филипче го занемарува високиот број починати и заразени

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Бројката од 38 новозаболени и 3 починати оди на нечистата совест на Заев

Ана Ололовска