ВИДЕО: Македонија со поддршка до турскиот премиер Ердоган

Од:

– Го поддржуваме Ергодан бидејќи Турција ја призна Македонија под уставното име. Демонстрантите се мрзливи, не сакаат да работат, а земаат големи плати – порачаа стотици граѓани кои беа дел од собирот пред Мурат – пашина џамија за да пружат поддршка на турскиот премиер Ердоган.

Насобраните кренаа глас против демонстрантите во Турција, на кои им порачаа дека со тенџериња и тави не се прават протести. Со веење знамиња, играње оро и широко распослани транспаренти „Нема да оставиме да те изедат“, „Скопје е со Ергодан“ и „Поддршка за премиерот“, насобраните граѓани ги нарекоа демонстрантите неработници, мрзеливи и луѓе кои во минатото биле криминалци и работеле на штета на Турција.

– Ердоган го сака целиот свет. Што побрзо протестите што ги прави да ги остави, инаку Македонија ќе продолжи да протестира – порача еден граѓанин.

– Тоа што го прават демонстрантите во Турција е нерегуларно. Ергодан работи за доброто на економијата и народот. Тој можеби ќе пресече десет дрвја, но ќе засади дваесет. Ова е дел од новиот проект кој го соопштија властите синоќа, но народот не е информиран за тоа – изјави друг граѓанин.

Невладините организации заедно со политичките партии ги повикаа демонстрантите во Турција да прекинат со протестите, бидејќи тоа и’ штети на угледот на државата.

– Турскиот народ треба да биде благодарен на својата влада за успесите досега. Турција е пример за солидна демократија и не треба да им се дозволи на демонстрантите да го нарушат угледот на државата.

Петар Клинчарски

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

6 comments

Joco 14/06/2013 - 16:05 at 16:05

Одма у Турција на КОНТРАПРОТЕСТ! Тоа го најдобро умееме! Еден за сите , сите за никаде! :)

Reply
Никола 14/06/2013 - 17:35 at 17:35

Не е Македонија со поддршка до Ердоган, туку луѓето што се на фотографиите се со поддршка. Тоа се две ралични работи. Тие луѓе не ја претставуваат Македонија.

Reply
Наташа 14/06/2013 - 17:44 at 17:44

Да плачеш колку прост народ имаме,некој им рекол да излезат да го подржат Ердоган а и не знаат зошто,типично наша работа.Па тие не се бунат за економијата туку за секуларноста која Ердоган ја уништува,ако занаат овие што значи тоа.

Reply
topal 14/06/2013 - 23:12 at 23:12

turcija prva ja prizna makedonija pod ustavno ime togas vi godese… a sega ne znaete so pisuvate :)) erdogan je babus koj ja napravi turcija svecka sila… a vije poleka no sigturno ja gubite drzavava..pozz

Reply
mkd 15/06/2013 - 12:41 at 12:41

така е топал…ние имаме неприродна коалиција со вековниот душман Турција, и наместо да се обединиме со останатите словенски народи, природни непријатели на Турција, ние си ги вадиме очите со нашите православни браќа.

Reply
oliver 15/06/2013 - 19:17 at 19:17

Zarem ne gledate deka protestite se organizirani od nadvor, od nevladini organizacii finansirani od CIA i drugi tajni sluzbi? Znaete deka vo 10 godini Turcija prerasna vo svetska sila? Deka ekonomijata ima rast pogolem i od najbogatata zemja vo EU? Znaete li deka Turskata armija e najbrojna i najspremna armija vo NATO posle Amerikanskata? E ova na nekoj ne mu odgovara, Zatoa se protestite organizirani, zarem veruvate deka se raboti za nekakov park? Za zal i vo Makedonija postojat takvi NVO koi se finansirani da pravat nemiri i da ja destabiliziraat zemjava i za zal i tuka ima mnogu slepi i gupavi luge koi ne se svesni deka ja turkaat sopstvenata drzava vo propast so toa sto nesvesno se manipulira so niv! Makedonijo RAZBUDISE!!!!

Reply

Leave a Comment

four + 17 =