(ВИДЕО) Локвенец: До пред една година Македонија беше заробена и изолирана држава, а денес е пријател на регионот

Од:

Пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец денеска на прес-конференција изјави дека Македонија конечно тргна напред.

dobivaj vesti na viber

– За само неколку месеци, Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство преку посветена и одговорна работа успеаа да ја вратат државата на вистинскиот пат, патот на соработка, пријателство, напредок и евроинтеграции. Вчерашниот ден најдобро го отсликува контрастот помеѓу Македониија која до пред само една година беше заробена и изолирана држава и Македонија денес, почитувана држава, пријател на регионот и Европа. Позитивните оценки од претседателот на Европскиот парламент Доналд Туск уште еднаш ги потврдија успешните чекори на Владата предводена од СДСМ во спроведувањето на зацртаните реформи, рече Локвенец.

Тој додаде дека неусловената препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ ја придвижи Македонија кон патот на интеграцијата.

– Ваквиот успех на меѓународен план, рефлектира и со позитивни движења во економијата, раст на платите, повеќе пари кај граѓаните и повисок животен стандард. Стабилноста на општеството резултира со зголемување на инвестициите, на индустриското производство, се отвораат нови фондови, нови развојни линии, се отвораат нови работни места. По потпишувањето на Договорот за добрососедство со Република Бугарија економската размена со Република Бугарија бележи раст што позитивно влијае врз севкупната економска клима. Сето ова има позитивен импакт врз отворањето на нови работни места, повисоки плати и економски раст, но истовремено е и дополнителeн поттик за нас како владеачка партија, рече Локвенец.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски да одговори дали 1,6 милиони евра од „Криминални парцели“ завршиле за финансирање на ВМРО-ДПМНЕ?

Предраг Петровиќ

СДСМ: Мицкоски да не бега туку да одговори дали знае каде завршиле парите од „Криминалните парцели“, дали во ВМРО-ДПМНЕ?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Не е само телохранителот на Мицкоски, во аферата „Криминални парцели“ речиси сите се поврзани со ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

СДСМ: Аферата „Криминални парцели“ води директно до Мицкоски

Ана Ололовска

СДСМ: Случајот „Криминални парцели“ со кривични пријави, вмешани соработници на Мицкоски и функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да каже што договарал со бугарските здруженија