(ВИДЕО) Локвенец: Митко Чавков не може да биде носител на реформите на безбедносниот систем во МВР

Од:

Денеска, Министерството за внатрешни работи направи промоција на проект за сеопфатна реформа на системот за национална безбедност.

Ова е признание од МВР дека навистина има потреба за реформа на безбедносниот систем којшто токму оваа власт целоно го сруши.

Со понудениот концепт, се предлага носител на процесот да биде сегашниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков.

Ова е целосно неприфатливо.

Не може носител на реформски процес да биде некој кој 10 години правел злоупотреби на безбедносниот систем за лични и партиски интереси на врвот на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ смета дека е нужна реформа на срушениот безбедносен систем но во сосема други околностии со други личности, кажа Хари Локвенец, пратеник и претседател на Комисијата за надзор над работата на УБК и Агенцијата за разузнавање.

Би можело да ве интересира

Сашо Тасевски повторно избран за директор на Бирото за јавна безбедност

Жарко Настоски

Дебранец сакал да регистрира автомобил внесен од странство со невистини документи

Ана Ололовска

Приведено лице барано со потерница за издржување на казна затвор од четири години

Ана Ололовска

Средба на министерот Спасовски со шефот на Канцеларијата на ИОМ во Скопје, Божиновска Петрушевска

Ана Ололовска

Приведен крадец од Чаир

Ана Ололовска

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Ана Ололовска