(ВИДЕО) Кузеска: Раст на извозот од 20,2 во првото полугодие, економијата е стабилна и ликвидна

Од:

Преку одговорни и навремени мерки и политики, Владата предводена од СДСМ успева и во време на светска економска криза да ја одржи стабилноста и ликвидноста на домашната економија. Показател за тоа се бројни економски параметри, изјави на денешната прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Таа додаде дека според податоците од Државниот завод за статистика, во првите шест месеци од годинава, извозот пораснал за 20,2 отсто во однос на истиот период од минатата година.Тоа е доказ дека македонската економија и стопанство се конкурентни и во време на светска енергетска и економска криза.

Кузеска истакна дека и во вакви услови платите продолжуваат да растат. Просечната плата за месец мај изнесува 31.407 денари што е за 9,4 повисока во однос на истиот месец од 2021 година.

Веќе од следниот месец следува раст на платите во образованието, детската заштита, во полицијата и одбраната.

Грижата за граѓаните и унапредување на нивниот економски стандард останува врвен приоритет за Владата и институциите предводени од СДСМ.

Продолжуваме со реализација на мерки и политики што ја помагаат домашната економија, овозможуваат нови работни места и раст на платите во сите секторе,изјави Кузеска.

Би можело да ве интересира

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски свесно погазија по идеалите на Илинден

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: Мицкоски заедно со Апасиев застана против членството во ЕУ

Кузеска: Данела Арсовска е против зголемување на минималната плата

Кузеска: Анкетата на Брима потврди, СДСМ е победник на локалните избори

Кузеска: Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ не се нови туку од времето на Груевски

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ одмага и ја поткопува борбата против Ковид 19

Катерина Павлова-Николовска