(ВИДЕО) Ковачевски: Си ги знаеме грешките, пред граѓаните е изборот за европска иднина на државата

Од:

Ги научивме нашите грешки, знаеме кои се, кога се признаваат грешки тие може да се поправат, но она што е главен избор на овие претседателски и парламентарни избори е јасната визија на СДСМ и коалицијата, на претседателот Стево Пендаровски за европска интеграција на државата, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска по разговор со граѓаните на Водно и активностите на промотивниот штанд за претседателскиот кандидат Пендаровски.

Имајќи чест да ја предводам Владата во 2 од 7 години колку што СДСМ и коалицијата имаа одговорност да ја предводат Владата, сметам дека никој подобро од мене не знае од што се незадоволни граѓаните, додаде Ковачевски.

-Пред се тука мислам на високите цени, на недоволното владеење на правото и на потребата за подобра борба со корупцијата. Од друга страна ние работевме во услови а навистина голмеа и енергетска криза, која што особено се засили по војната во Украина. Во тој период успеавме да ги зголемиме и платите и пензиите, ако ги споредиме само пензиите во однос на 2016 тие се зголемени за 50%. Минималната плата е зголемена за 3 пати во однос на 2016. Просечната плата е зголемена двојно во однос на 2016, поддржавме огромен број на компании, граѓани земјоделци, невработнеи лица, самохрани родители, со 9 пакети на антикризни мерки и на тој начин успеавме да спасиме 80.000 работни места во време на пандеијата секако и во време на енергетската криза. Успеавме да обезбедиме услови би рекол граѓаните на најдобар начин ја пребродат кризата, рече Ковачевски.

СДСМ, Коалицијата и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се единствена опција за европска иднина на државата, потенцираше Ковачевски.

-Ние нудиме јасен план и визија за тоа како и до кога, односно до 2030 година Северна Македонија да стане земја членка на ЕУ. Наспроти нашите политички конкуренти ВМРО – ДПМНЕ и нивниот претседателски кандидат Гордана Силјановска кои немаат ниту план, ниту визија, ниту одлучност ниту волја да тоа го направат, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски првпат пратеник, во клупите и цело екс раководство на СДСМ, ќе се конституира новиот паралментарен состав

Катерина Ѓуровски

ИО на СДСМ: На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Предраг Петровиќ

Извршниот одбор на СДСМ треба да ги утврди роковите за внатрепартиски избори за ново раководство и за отчетниот конгрес

Предраг Петровиќ

Седница на Извршниот одбор на СДСМ за предвремените внатрепартиски избори за ново раководство

Предраг Петровиќ

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ

Горан Наумовски

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни