(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Предлог законот за ЈО

Од:

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава.

Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води ново Јавно обвинителство за организиран криминал не е одлука на политичарите.

Русковска во моментов е прв човек на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција“, рече Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

„Предлог токму на ВМРО-ДПМНЕ беше Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во рамките на Јавното обвинителство и е беше прифатено.

Јавноста знае дека обивнителите ги бира Советот на јавни обвинители. Предлог законот предвидува спојување и оттука логично е мандатот да го продолжи обвинителката којашто веќе ја извршува оваа функција.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да покажат конструктивност и да го поддржат новото законското решение за јавно обвинителство.

Тоа е значајно за правдата, за државата, за реформите.

Борбата против криминалот не смее да познава политички бои.

Секој за кој, во постапка ќе се утврди дека работел спротивно на законските мора да одговара. Владеењето на правото мора да биде независно и неселективно“, изјави Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не само што лажеше дека прв го пријавил случајот, туку и застанал на патот на правдата

(ВИДЕО) Кирков: Проблемот со африканската чума може да се реши без да се изврши масакр на животните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува, Детската кардиохирургија ќе ја вратиме во јавното здравство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Колку од парите кои што се земени од рекетот во Луј Витон ташна завршиле кај Зоран Заев?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Велковски: Растат платите, се враќа дел од ДДВ кај граѓаните

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Никој во Македонија не верува дека Заев не е инволвиран во најголемата криминална афера

Ана Ололовска