(ВИДЕО) Калеска-Ванчева: Ги намаливме нотарските и извршителски трошоци, го олеснуваме животот на граѓаните

Од:

Ги намалуваме нотарските и извршителските трошоци за граѓаните. На предлог на Владата на Република Македонија предводена од СДСМ усвоени се измените на Законот за нотаријат и на Законот за извршување. Обезбедивме значително финансиско олеснување за сите граѓани на Република Македонија, за оние кои се соочуваат со постапки пред нотари и извршители, а особено за најранливите сограѓани рече Снежана Калеска–Ванчева, пратеничка од СДСМ и коалицијата на прес-конференција.

– Законите обврзуваат на донесување на нови тарифи со кои ќе се укинат 16 тарифни ставки. Во постапките пред нотарите граѓаните кои имаат долгови за комунални трошоци се ослободени од судските такси и од надомест за клаузула за правосилност и извршност. Нотарската награда ќе биде 10 отсто од главниот долг, но не повеќе од 500 денари. Со ова се остварува уште една клучна мерка од предизборната програма на СДСМ и од Програмата за работа на Владата – олеснување на животот на сите граѓани во Република Македонија, намалување на трошоците и повеќе пари кај граѓаните, рече Калеска-Ванчева.

Таа додаде дека трошоците кои граѓаните ги плаќаат мора да бидат намалени и разумни, а не енормни.

– СДСМ како одговорна партија преку парламентарното мнозинство продолжува со фер и одговорни политики кои обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните, зголемување на семејните буџети и подобар животен стандард за сите, рече Калеска-Ванчева.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секулaрноста на државата, тоа е непочитување и на Уставот

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ ја носи Македонија во политичко и финансиско заложништво на друга држава обвинува СДСМ

СДСМ: ЗНАМ има само епизодна улога во политиката

Предраг Петровиќ

СДСМ: Силјановска нема основно познавање од областите кои се во нејзина надлежност – доброволно служење воен рок одамна постои

СДСМ: Зошто Мицкоски ја крие средбата со бугарскиот премиер Главчев?