(ВИДЕО) Кацарска: Поротник сaкаше да се откаже пред пресуда и за „мерцедесот“, но го премислив

Од:

Судијката од скопскиот Кривичен суд, Добрила Кацарска, во интервју за „Макфакс“ говори за најавениот процес на проверка т.е. ветинг во правосудството, за довербата на граѓаните во судиите, како и за застарувањето на предметите и обидите за изигрување на судските постапки.

Кацарска рече дека пред донесување пресуда во случајот „Тенк“ на СЈО, каде што беа обвинети, а подоцна и осудени Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и Ѓоко Поповски, еден од поротниците најавил дека сака да се откаже од судењето поради здравствени причини, со што се доведувала во прашање можноста од застарувањето на делото.

„Имаше случај на само две три рочишта пред завршување на предметот „Тенк“, поротник се обиде да се откаже од судењето, наводно заради негови здравствени проблеми. Јас му кажав  дека  ако има здравствени проблеми, ако има потреба ќе биде повикана и медицинска екипа и дека не може да се изигрува судот на таков начин. Поротникот остана до крајот на судењето и никогаш повеќе не ја спомна неговата здравствена состојба или што е уште повпечатливо остана со мене и понатаму и за останатите предмети и по завршување на предметот „Тенк“.

Целото интервју ќе биде објавено на „Макфакс“ в петок, 29 ноември во 18 часот и 30 минути.

Би можело да ве интересира

Судски совет не поведе постапка против Добрила Кацарска

Судскиот совет ќе проверува дали Кацарска е инволвирана во „Империја“

Ана Ололовска

Кацарска: Mи падна да го оценувам „Рекет“, но поради блискоста со Камчеви, се изземав од постапување

Васко Маглешов

За Кацарска цел Судски совет гласал дека не треба да биде разрешена

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Кацарска: За Јанкулоска сум комуњарка, а не гледаат дека во државата има и професионалци

Васко Маглешов

Кацарска со двајца адвокати дојде во Судски за претставката од сопругот на Јанкулоска

Васко Маглешов