(ВИДЕО) Јаулески до власта: До каде е изградбата на студентскиот град на местото на „Стив Наумов“?

Од:

Две години како СДСМ е на власт, состојбата во студентските домови е катастрофална. Нема инвестиции, нема проекти, ништо од ветеното не е остварено. Наместо подобри услови, директорот на Државниот студентски центар – Скопје ветува дека ќе ги разеленува студентските домови, обвини Јован Јаулески, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

„Господине Николовски на студентите поголем приоритет им е да ги опремите со мебел блоковите В и Г во студентскиот дом „Гоце Делчев“ за да можат да се вселат 600 студенти, кои наместо во студентски цела година беа сместени приватно и плаќаа високи кирии. Две години двата реконструирани блока не можат да бидат пуштени во употреба затоа што на Николовски поважно очигледно му е нешто друго. Две години пристапите кон студенткиот дом Гоце Делчев се калливи и полни со ѓубре, студентите незнаат дали се наоѓаат во студентски дом или во Дрисла. Состојбата е лоша и во другите студентски домови, во студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“ топлата вода за туширање се исклучува после 20 часот, што е период во кој студентите се враќаат во домовите и не можат да се истушираат, затоа што на некој му текнало да ја исклучи водата. Додека најавуваат ново модерно мени, оброците се полни и зачинети со лебарки“, рече тој.

Тој ја прашува власта до каде е изградбата на студентскиот град на местото на „Стив Наумов“, кој требаше да има библитеки, читални, ресторани и фитнес центри.

Би можело да ве интересира

Мицевски: Ребалансот на Буџетот ја покажува неефикасноста на институциите

(ВИДЕО) Трипуновски: Функционерот на СДСМ, Кире Неделковски проневерил 300.000 евра од Сојузот на тутунопроизводители!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Барањата за притворот на Јанева се фарса, истрагата да се насочи кон главата на октоподот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јаулески: Заев има пари за реновирање на своето партиско седиште, но нема за младите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска треба да го амнестира Заев по четврти пат за криминал

Ана Ололовска