ВИДЕО: Хрватска изгласа истополови бракови, Ѓорчев тврди спротивно

Од:

Иако Хрватска вчера го усвои Законот за животен партнер со личност од исти пол, со кој хомосексуалните парови добија исти права како и хетеросексуалните парови, освен правото за посвојување деца, според пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ Владимир Ѓорчев, Хрватска е дел од државите кои во Уставот го имаат дефинирано бракот меѓу маж и жена уште во 2013 – та година преку референдум.

dobivaj vesti na viber

– Многу држави во Европа го имаат дефинирано бракот во Уставот. Во Бугарија, Унгарија, Летонија, Литванија, Полска, Хрватска и Словачка. Во САД, 35 од вкупно 50 држави го имаат истото направено. Ваквите уставни измени во кој бракот ќе се дефинира како уставна категорија се прави за да не може тоа да се промени со 42 пратеника и да се промени долговековната традиција во Македонија – изјави Ѓорчев.

Пред речиси 9 месеци, токму пратеникот  Ѓорчев беше предлагач на уставните измени за дефинирање на бракот, кои Собранието не го изгласа.

Петар Клинчарски

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: МЗШВ не кажува дали има трајно уништени документи од архивата – дали ваквата хаварија прикрива нечиј криминал и злоупотреби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ем дезертирал од служење војска, ем трајно неспособен со тапија, како Ковачевски добил и поседува уште безбедносен сертификат?!

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска